se menda boljše peče na margarini, kot pa na olju. pri nas smo ga sprobali, prvič katastrofa (nastala je pašteta), drugič pa je bil slasten, sem dala kapljico olja,vroče segreto,da je zakrknilo na obeh straneh, potem pa zmanjšaš T. marinada in limona obvezna.
vemo pa,da je losos poln dobrih maščobnih kislin, omega 3.
TUNA
je lososova kolegica. enako jo skuhamo-zapečemo in jo solimo šele na koncu.
GIRICE
to so tiste tamicene. čist simpl za naredit, pomokaš in vržeš v cvrtje. moka naj bo ostra ali koruzna.
SARDELE
so plave ribe, tudi iz Jadrana, ko jih skuhamo jih imenujemo sardine.
KOVAČ
je ene vrste car med ribami, naj bi bil bolj nobel in zelo drag. Prepoznamo jo po črni pegi.
- sveža riba ima prijeten vonj po morju, so spolzke, meso je videti zdravo in gladko ter čvrsto, škrge ima temnordeče ali rožnate, najbolj prepoznavne pa so izbuljene in bistre oči. Tudi luske so tesno ob trupu.
- odmrznjeno ribo prepoznamo z enostavnim preiskusom: po odtisu (luknjici) prsta v trupu.
- plave ribe so kakovostne in tudi poceni, bele so dražje, a niso bolj kakovostne.
- ribo pred kuhanjem mariniramo kako uro: jo premažemo z oljčnim oljem+strok česna+vejica rožmarina+nekaj kolesc limone+malo masla+malo belega vina in nato spet oljčno olje.
- gojene ribe so svetlejše barve in imajo nekoliko zatohel vonj.
- večina rib pri nas pride iz Piranskega zaliva in iz Maroka.
- vedno jih očistimo v osoljeni vodi.ribo prelivamo, ne sme pa biti potopljena v vodo.
- priporočljivo je 400g rib na teden (jih pojeste toliko?).
- zdravje: čim dorbnejša je plava riba, tem bolj zdrava je. praktično nimajo maščob in so nizko kalorična hrana. dragocene so zato,ker vsebujejo nenasičene maščone kisline (omega 3), ki jih organizem ne more sintetizirati sam. so polne vitaminov (ADBK) in mineralov. bele so lažje prebavljive kot plave. še bolj zdrave pa naj bi bile,če bi jih uživali z glavami in kostmi vred,ker tako dajo več kalcija (jaz pri ribi vedno pojem "lička",najboljše meso.kosti pa se še nisem lotila :-)).
2 komentarja:
Torej ribica mora 3x plavat in sicer v morju, v olju in v vinu. Ker pa moram paziti na kile in holesterol, ribico raje pripravim kar na žaru ali plošči. Seveda pa je zelo pomembna priprava.Očiščeno ribico dam za kaki dve uri v marinado, malo jo pokapam z olivnim oljem, posolim, potresem z rožmarinom in ščepcem bazilike ali origanom, ki jih prej v terilniku zdrobim, včasih dodam tudi česen, par vejic svežega ali posušenega rožmarina položim kar med ribice,lovorov list, rezino limone in vse rahlo pretresem in jo obrnem še na drugo stran, da se z obeh strani prepoji in navzame vonjav mediteranskih zelišč.
Preden jo spečem se mora žarna plošča močno segreti.Ko položim ribico na segret žar, omamno zacvrči, najprej se prime dna plošče in ko že misliš, da si zafrknil, se ribica odlepi od dna plošče , oko postane belo in že jo obrnem in pustim, da se speče tudi z druge strani.Obrnem jo samo enkrat. Tačas, ko se riba peče, pripravim polivko - v olivno olje stresem čisto na drobno sesekljan česen, samo toliko segrejem olje, da česen zadiši in takoj odstavim posodo. Nato dodam še sesekljan česen, sok limone in malo belega vina.Zraven ribice za prilogo obvezno pripravim blitvo s krompirjem. Ko serviram na mizo, zraven ponudim dobro vino, da ribica še tretjič zaplava.
Pa dober tek,
Rosy
o, kako se tole slastno sliši :-)
Objavite komentar