torek, 28. avgust 2007

Čokolino "no go"

Ne vem, kako je to možno, ampak naši zverinici, se čokolino sploh ne dopade. Ker je potrebno zdaj mleko na drug način prinesti noter, je treba narediti tudi kaj z malo več mleka. in čokolino je ravno prava zadeva,saj se mu doda kar 2 dcl mleka na obrok. No, Ajda ga je zdaj pojedla 2x, ne vsega. ene 5x pa ga ni in ni hotla (je pomlatil oči, nič bat).
Sicer moram povedat,da nisem ravno pristaš raznih gresekov in teh čokolinov, pri nas doma tega sploh nismo imeli, se ne spomnim,da mi mami to kdaj kupovala (mami kako to?), tudi gres nismo toliko jedli. ni pa nič narobe,če se ga otroku ponudi občasno oz. ne ravno vsak dan, ker je res toliko druge izbire, da se splača za zajrtk ali večerjo pojesti kaj bolj konkretnega.
Veliko bolj so mi všeč Hippovi probiotični greski, ki se jih naredi z vodo, niso sladki, so iz bioloških sestavin, nimajo nič konservansov,barvil,arom...najbolj fino je to,ker obstajajo v veliko okusih in sadni so res dobri. to se mi zdi zelo koristno,saj to pomeni,da ima otrok rad tudi sadje in da loči okuse. no, vsaj jaz tako mislim in tako pri nas tudi dejansko je. čokolada nam ne gre najbolj. tudi prav.

Z mlekom se še vedno trudimo, počasi se navajamo na alpsko mleko, domačega dobimo občasno. sem ji dala poskusit tudi hippovo mleko za otroke (ja tudi to obstaja,je bolj hranljivo in narejeno tako,da zadosti potrebe majhnega otroka) in ji je malo bolj potegnilo. bomo videli, samo da pije mlekec.bo že.
Je pa prava umetnost dobiti noter dobre pol litra mleka oz.mlečnih izdelkov, kolikor jih potrebuje na dan.

torek, 21. avgust 2007

Kraljevi zajtrk

ok, zbiram ideje za zajtrk. na plano prosim.

jaz pri zajtrku takoj pomislim na tisto hranljivo piramido oz. še rajše na rek: zutraj jej kot kralj...no pa sem ugotovila, da veliko ljudi to pojmuje čisto napačno. to ne pomeni,da se moraš nabasat 3 kosov kruha in popit mal soka al pa kofe. no way, to je veliko težkega dela za želodec.
Zajtrk naj bi vseboval vse hranilne snovi, ki jih telo potrebuje za dober začetek dneva. ker potrebuje veliko goriva, je prav da prevladujejo ogljikovi hidrati in vlaknine ter voda.takoj za njimi pa beljakovine,vitamini in minerali.
se pravi, da ob kosu dobrega,polnovrednega kruha, namazanega s kakim namazom,sirom, ponudimo še jogurt (tudi sadni so fajn) ali kozarec mleka, ali kosmiče v mleku, košček sadja, naravni sadni sok ali celo list solate, paradižnik, rezina paprike,tudi kakšen orešček bi lahko pozobali. od teh stvari se res da kraljevsko najesti.potem je tu še tuna, razni sirni/zelenjavni namazi, domače marmelade, siri,jajčka....

Naša pupa zjuraj najrajše jE sadnji jogurt, notri ji dodam še par žličk skute ali pa kosmiče. zraven še zoba malo temne žemljice ali koruzno rezino. sadje si potem privošči kasneje, čaj pa itak skos pije, nad mlekomo v lončku pa ni bla preveč navdušena (prej po flaši). no ja,se bo že navadila. za začetek je super, samo da ima raznoliko hrano in da z veseljem papa.kar gre.

Kosmičev trik

Ker naši pupi ne sedejo kosmiči (ovseni, Alnatura), jo nekako "bodejo" in jih pljuva ven, se je mamica spomnila na en trik.
ovsene kosmiče sem enostavno uprašila (beri grobo zmlela) in jih dam kar v kak mlečni jogurt ali v mleko.
priporočam. kosmiči so super zadeva za zajtrk.

Kravje mleko. DOMAČE kravje mleko.

Pa smo ga le dočakali, danes je naša teta Milka prinesla stekleničko svežega mlekeca od kravic, ki so hranjene visoko kakovostno. se pravi ne s silažo.
no,to pišem zato, ker sem res od mnogih, mogih slišala, da je naravno kravje mleko, sveže, prav ogabnega okusa in da celo smrdi.
res?
NI RES.
jaz sem ga previdno in v strahu malo srknila, za probo (naš oči je seveda pogumno nagnil flašo,saj je kot otrok popil vsaj en liter svežega mleka na dan!!!). moram reči,da sem bila res prav presenečena, sploh nobenega vonja, nič, okus pa povsem po mleku oz. tak malo sladek. občutek pa malo bolj poln, kot pa tale 1.6 izvedba.
Neobdelano mleko ima gotovo daleč največ hranilnih snovi, naravno dodanih :-). je pa res,da je bolj mastno, okrog 3.5 mm. zato ga bomo pri nas pili bolj v jutranjih urah, v kombinaciji z ostalimi živili. predvsem pa bo namenjeno Ajdi. to,če ga bo pila pa je drug projekt.

Jutranje flaše nimamo več, po navodilih,naj bi na dan užila okrog 600ml mleka oz. mlečnih izdelkov. to je kar veliko.tako da bom mleko tudi malo več uporabljala v kuhariji.

Riba ribica

LOSOS
se menda boljše peče na margarini, kot pa na olju. pri nas smo ga sprobali, prvič katastrofa (nastala je pašteta), drugič pa je bil slasten, sem dala kapljico olja,vroče segreto,da je zakrknilo na obeh straneh, potem pa zmanjšaš T. marinada in limona obvezna.
vemo pa,da je losos poln dobrih maščobnih kislin, omega 3.

TUNA
je lososova kolegica. enako jo skuhamo-zapečemo in jo solimo šele na koncu.

GIRICE
to so tiste tamicene. čist simpl za naredit, pomokaš in vržeš v cvrtje. moka naj bo ostra ali koruzna.

SARDELE
so plave ribe, tudi iz Jadrana, ko jih skuhamo jih imenujemo sardine.

KOVAČ
je ene vrste car med ribami, naj bi bil bolj nobel in zelo drag. Prepoznamo jo po črni pegi.

  • sveža riba ima prijeten vonj po morju, so spolzke, meso je videti zdravo in gladko ter čvrsto, škrge ima temnordeče ali rožnate, najbolj prepoznavne pa so izbuljene in bistre oči. Tudi luske so tesno ob trupu.
  • odmrznjeno ribo prepoznamo z enostavnim preiskusom: po odtisu (luknjici) prsta v trupu.
  • plave ribe so kakovostne in tudi poceni, bele so dražje, a niso bolj kakovostne.
  • ribo pred kuhanjem mariniramo kako uro: jo premažemo z oljčnim oljem+strok česna+vejica rožmarina+nekaj kolesc limone+malo masla+malo belega vina in nato spet oljčno olje.
  • gojene ribe so svetlejše barve in imajo nekoliko zatohel vonj.
  • večina rib pri nas pride iz Piranskega zaliva in iz Maroka.
  • vedno jih očistimo v osoljeni vodi.ribo prelivamo, ne sme pa biti potopljena v vodo.
  • priporočljivo je 400g rib na teden (jih pojeste toliko?).
  • zdravje: čim dorbnejša je plava riba, tem bolj zdrava je. praktično nimajo maščob in so nizko kalorična hrana. dragocene so zato,ker vsebujejo nenasičene maščone kisline (omega 3), ki jih organizem ne more sintetizirati sam. so polne vitaminov (ADBK) in mineralov. bele so lažje prebavljive kot plave. še bolj zdrave pa naj bi bile,če bi jih uživali z glavami in kostmi vred,ker tako dajo več kalcija (jaz pri ribi vedno pojem "lička",najboljše meso.kosti pa se še nisem lotila :-)).

ponedeljek, 20. avgust 2007

Papica je bla na dopustu

evo mene back.
me veseli,da berete blog, sicer je dovoljeno tut kej napisat :-)

no, na morju smo seveda obiskali ribarnico in si privoščili ribce. moram reči,da naši miški ribe zelo teknejo, zadnjič je pojedla skoraj četrt res velikega brancina. carsko. tudi blitva ji sede zraven, s krompirjem, pa spet paradižnik, z vrta je res slasten.
Ribice je seveda treba ZNATI narediti, najboljše jih zagotovo pripravi moja mami, je res pravi profi (to se vidi tut v genih), zato prosim mami, napiši, kako se pravilno pripravi riba, plissss.
jaz pa bom pridna in v zanimivosti napisala kaj o ribah. že zdaj pa lahko povem, da ribe zagotovo veliko veliko premalo jemo, sploh tiste, ki so bogate z omega 3 in 6 maščobnimi kislinami.

vabljeni tudi ostali,da delite ribje recepte tukaj :-)

četrtek, 9. avgust 2007

Bučke v omleti



Ker mi bučke na žaru že malo presedajo, sem se spomnila,da bi blo fino narediti kaj drugega, še hkrati za zverinico.
In se odločim na omleto.
sestavine: 2 jajčka,moka (tip nad 850), sol,mleko, na kockice narezana vrtna bučka in domač nariban korenček.


Najprej sem naredila testo,bolj gosto in potem dala notri še bučke, korenje in malo provansalskih zelišč. Mami mi je svetovala, da bi še malo muškatnega oreščka pasalo pa morda tudi sir-če bi dala zapečt v pečico.

no, peklo se je v ponvi nekje 10 minut na zmernem ognju. malce moraš probat,če je na sredini pečeno.

no pri nas je kar bilo in je bilo tudi okusno, Ajda je kar veselo papala, seveda pa brez paradižnika tudi tokrat ni šlo.



Morska pojedina

Naš očka je pravi mojster v kuhanju z morskimi sadeži (ribe prepusti meni). Jaz samo pridem in se vsedem za mizo in slastno zmažem dobroto. Največkrat skuha morske sadeže v paradižnikovi omaki, zraven pa testenine, rezance. Zelo dobro pa tudi skuha morske sadeže v rižoti. vedno doda česen, belo vino in začimbe.

Ga moram prav pohvalit.

Več pa na sliki :-)

torek, 7. avgust 2007

Zobki nič ne jejo

Ja, res je. Pri nas je že dober teden prav čuden teden, Ajda tako malo poje, da mi je kar malo hudo. Mučijo jo zobki (vse štirice gredo ven)in hitro se zadovolji le z nekaj žlicami. Menda je tako obdobje tudi tipično za enoletnike a tudi mine.

No, danes me je spet razveselila, ko se je kar sama lotila kuhanega stročjega fižola in ga jedla tako v roki. Lahko pa res potrdim, da zelo rada jE paradižnik iz solate. Domač je še posebej slasten. Omenjeni jedi sta bili posladek oz. dodatek h kosilu: krompirček+ korenček z vrta in bučke na pari. delno pretlačeno.

upamo na boljše čase :-)

petek, 3. avgust 2007

Čistimo skrinjo

Danes bomo pa naredili prekršek. Ob petkih ponavadi nimamo mesnega kosila. No, jaz pa sem se nenadoma spomnila,da bi blo fino mal naredit čistko v skrinji in pomlatiti stvari od zime, saj je že zadnji čas.
Danes so na sporedu sarme, me pa zanima, kako bo jedla naša zverinica. Glede na to,da ima rada kislo, se zna zgoditi, da ji bo sedlo. Bomo videli kmalu.

četrtek, 2. avgust 2007

Župca cookin'

no, tole je težko pričakovani recept.

v večji lonec daš meso za juho, goveje. preliješ z mrzlo vodo. zraven lahko daš tudi 1 mozgovo kost in 1 rahlo kost, lahko tudi goveji rep. začneš kuhati.

Nato dodajaš zelenjavo:
  • 1 stisnjen paradižnik ali žlička mezge,
  • pol paprike, jaz dam rdečo,
  • kocen zelja ali list zelja,
  • ohrovtov list,
  • peteršilj korenino,
  • peteršilj zelenje,
  • zeleno narezano na kocke,
  • zelo malo zelenja od zelene (močan okus),
  • na kocke narezana koleraba,
  • 2 stroka česna, prerezana,
  • 2 majhni čebuli, popraženi, neolupljeni,
  • kocen cvetače ali brokolija,
  • 1 žlička soli
  • če kakšne zelenjave ni, nič hudega.
  • korenje damo v juho kasneje, da se ne razkuha,ampak je čvrsto kuhano in da juha ni presladka od korenja.

Začimbe(zelo pomembne):

  • poper v zrnu,
  • koriander v zrnu,
  • piment v zrnu (3-4),
  • muškatni orešček (max 1/4),
  • ščep žafranike, janeža, rožmarina, bazilike in
  • lovorjev list.

Pustiš, da počasi vre.

Dodaš lahko tudi eno malo vejico luštreka.

Kuha se 2 uri, največ.

Ohlajeni odstraniš maščobo,ki plava na vrhu in precediš.

Dober tek!